Κερί: ιστορία και δημιουργία γεμάτη φως!

26.11.23 10.30-12.00 / 16.00-17.30 Ο Σύνδεσμος Φίλων Λεβέντειου Δημοτικού Μουσείου Λευκωσίας και Λεβεντείου Πινακοθήκης σας προσκαλεί σε ένα χριστουγεννιάτικο εργαστήρι για ενήλικες με θέμα… το κερί! Τα Χριστούγεννα όλοι στολίζουμε με ευωδιαστά διακοσμητικά κεριά τους χώρους μας. Τι γνωρίζουμε όμως στ’ αλήθεια για τις τεχνικές παρασκευής τους, τα συστατικά και τις μυρωδιές τους; Παρέα με την Ευή Κρητιώτη-Φέκκου, ειδική στην κατασκευή κεριών σόγιας, οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να ανακαλύψουν την πολύχρονη ιστορία που κρύβεται πίσω από το κερί, αλλά και να φτιάξουν το δικό τους κερί από σόγια γεμάτο από χριστουγεννιάτικα αρώματα. To πρόγραμμα περιλαμβάνει:
  • Γνωριμία με την ειδικό Ευή Κρητιώτη-Φέκκου
  • Παρουσίαση της ιστορίας του κεριού και των σύγχρονων μεθόδων παρασκευής του
  • Εκμάθηση δημιουργίας κεριού από σόγια με τις οδηγίες της ειδικού
  • Διάλειμμα για καφέ και συζήτηση για τα είδη κεριών που είναι φιλικά προς το περιβάλλον
  • Προετοιμασία, χύτευση και διακόσμηση του κεριού μας με την ιδιαίτερη ταυτότητα του Λεβέντειου Δημοτικού Μουσείου Λευκωσίας
Σας περιμένουμε σε ένα δημιουργικό πρόγραμμα με χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα! Συμμετοχή: 35 ευρώ (το άτομο / περιλαμβάνει όλα τα υλικά) Γλώσσα: Ελληνικά Κρατήσεις απαραίτητες: +357 22661475 Email: education@leventismuseum.org.cy Σημειώστε ότι τα εργαστήρια θα ξεκινήσουν στην ώρα που έχει προκαθοριστεί. Παρακαλούμε όπως προσέλθετε στον χώρο 10 λεπτά πριν από την προγραμματισμένη ώρα έναρξης