Αγγείων τέχνη από τη γη της Λαπήθου

13 Οκτωβρίου – 10 Νοεμβρίου 2015

10:00-13:00

Για τη γνωριμία με την εφυαλωμένη μεσαιωνική κεραμική της Λαπήθου και τη νεότερη κεραμική της, το Λεβέντειο Δημοτικό Μουσείο Λευκωσίας σε συνεργασία και με τη βοήθεια της Υπηρεσίας Κυπριακής Χειροτεχνίας οργανώνει εκπαιδευτικό πρόγραμμα για ενήλικες διαρθρωμένο σε δύο διαλέξεις και τρία τρίωρα εβδομαδιαία μαθήματα με 15 λεπτά διάλειμμα. Τα μαθήματα θα γίνονται κάθε Τρίτη, 10:00-13:00. Το πρόγραμμα θα είναι διάρκειας πέντε εβδομάδων.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει δύο διαλέξεις με θέμα την ιστορία, την τεχνολογία, την εικονογραφία και την εξέλιξη της εφυαλωμένης κεραμικής της Λαπήθου στο Λεβέντειο Δημοτικό Μουσείο και πρακτική εξάσκηση στη διακόσμηση αγγείων κατά τα λαπηθιώτικα, μεσαιωνικά και νεότερα πρότυπα, στους χώρους της Υπηρεσίας Κυπριακής Χειροτεχνίας.

Συμμετοχή: Δωρεάν

Γλώσσα: Ελληνικά

Κρατήσεις απαραίτητες: +357 22661475 (εσωτ.: 106 / 100)
Email: education@leventismuseum.org.cy