Xαρτί: ανακύκλωση, δημιουργία και έκφραση!

08.10.23 (A’ μέρος) & 15.10.23 (B’ μέρος)

10.30-12.00

Ένα φανταστικό εργαστήρι δημιουργίας χαρτιού για παιδιά στο Λεβέντειο Δημοτικό Μουσείο Λευκωσίας, που θα ολοκληρωθεί σε δύο ημέρες,* γεμάτες έκφραση και μάθηση μαζί με την εικαστικό Δήμητρα Κόκκινου.

Πόσα άραγε αντικείμενα φτιαγμένα από χαρτί μπορείτε να βρείτε κρυμμένα στις Συλλογές και στα Αρχεία του Μουσείου;

Ελάτε να ανακαλύψουμε τη σημασία του χαρτιού και της ανακύκλωσης! Στη συνέχεια, χάρη στις πολύτιμες γνώσεις και στις οδηγίες της εικαστικού Δήμητρας Κόκκινου, θα δημιουργήσουμε το δικό μας χειροποίητο χαρτί με μία διασκεδαστική μέθοδο!

*Το εργαστήρι αυτό θα διεξαχθεί σε δύο μέρη, δύο διαδοχικές Κυριακές (8 και 15 Οκτωβρίου 2023), καθώς η διαδικασία απαιτεί χρόνο και ειδικότερα το στέγνωμα του χαρτιού, με σκοπό να καταλήξουμε σε ένα εκπληκτικό αποτέλεσμα.

Για παιδιά ηλικίας 6-12 χρονών
Συμμετοχή: 20 ευρώ (κάθε παιδί / το ποσό περιλαμβάνει όλα τα υλικά για τις δύο ημέρες του προγράμματος – απαραίτητη προϋπόθεση για την κράτηση θέσης είναι η προπληρωμή του ποσού της συμμετοχής)
Γλώσσα: Ελληνικά

Κρατήσεις απαραίτητες: Τ.: +357 22661475
Email: education@leventismuseum.org.cy

Σημειώστε ότι το εργαστήρι θα ξεκινήσει στην ώρα που έχει προκαθοριστεί και παρακαλούμε όπως προσέλθετε στον χώρο 10 λεπτά πριν από την προγραμματισμένη ώρα έναρξης.

Όλα τα έσοδα ενισχύουν το έργο του Λεβέντειου Δημοτικού Μουσείου Λευκωσίας.